Atjaunojamās enerģijas jomā pārliecinoši airējam pretējā virzienā

©f64.lv, Andrejs Terentjevs

Tikko pārdzīvojām lielāko salu pēdējos divos gados – labi, ka vienlaicīgi varējām sasildīt savu ekonomiku, jo mums ir uzņēmēji, kas nepieciešamo siltumu var saražot no vietējiem atjaunojamiem energoresursiem – zaļāk un lētāk, atzīst SIA Agro Iecava & SIA AD Biogāze stacijas valdes loceklis Mārtiņš Pelšs.

Mūsu SIA Agro Iecava biogāzes stacija atrodas Iecavā ar tās 5700 iedzīvotājiem. Lielāko gada daļu pilnībā nodrošinām siltumenerģijas vajadzības pašvaldībā. No biogāzes koģenerācijas iekārtās saražoto siltumenerģiju pārdodam Iecavas pilsētai, kas ir vidēji par vismaz 25% lētāk nekā SIA Iecavas Siltums var saražot savos dabas gāzes katlos.

Šobrīd Iecavā apstiprinātais siltumenerģijas tarifs 51.57 EUR/MWh ir zemāks nekā blakus esošajā Bauskā vai Jelgavā un vispār ir viens no zemākajiem Latvijā, tomēr, izdarot nesaprātīgas izmaiņas regulējošajos Ministru kabineta noteikumos nr.560, tas kļūtu par vienu no augstākajiem.
Siltumenerģijas tarifu kāpums būtu tikai viens no kaitējumiem, aizverot ciet mūsu atjaunojamo energoresursu nozari. Šo enerģijas iztrūkumu valsts bilancē ērti un ātri aizstātu ar dabasgāzi – tie ir 5 miljoni eiro, kas katru nedēļu aizplūst no Latvijas ekonomikas. Citā mūsu biogāzes stacijā pie Baltkrievijas robežas – SIA AD Biogāzes stacija ir nule kā atvērta jauna ražotne kamīnmalkas eksportam. Kopīgi esam investējuši 1.5 miljonu eiro, lai pildītu vēl pagājušajā gadā pieņemtās prasības. Ražotne pierobežā nodarbina 30 cilvēku, kuri, pat pus gadu nenostrādājot, zaudēs darbu, jo valdība atkal maina noteikumus spēles gaitā. Šādu attieksmi redz investori – kā ārvalstu, tā vietējie. Kāda viņiem var būt paļāvība, ka kaut ko ieguldot šajā valstī būs iespēja to jebkad atgūt? Kur paliek tukšie solījumi par reģionu ekonomikas stiprināšanu?

Mēs esam Eiropas Savienības dalībvalsts, bet atjaunojamās enerģijas jomā pārliecinoši airējam pretējā virzienā. Tas nekas, ka pēc gadiem no ES sekos sankciju viļņi par neizpildītajām prasībām SEG emisiju samazināšanā, atjaunojamo energoresursu īpatsvarā, organisko atkritumu pārstrādē u.c. Ja politiķi nespēs atvērt acis un beigt kašķēties par pagātnē pieņemtiem lēmumiem, tad pēc viņiem nesekos ūdens plūdi, bet gan kārtējais cilvēku aizplūšanas vilnis; notekūdeņu dūņas atkal krāsies kaudzēs un virca plūdīs upēs.

Mēs piekrītam un valstij ir visas tiesības pārbaudīt un sekot līdzi, lai enerģija tik tiešām tiek saražota no atjaunojamiem energoresursiem un izlietota tam paredzētajam mērķim, par ko arī saņemam atbalstu, tomēr nevar veidoties situācija, ka mums tiek pārmesta pārkompensācija, pārsubsidēšana utml, ja ražotāj nevar iesniegt savus faktiskos finanšu datus, bet jāizmanto kalkulators, kuru sastādījis mazpazīstams konsultants. Līdz ar to nozare pasūtīja KPMG neatkarīgi izvērtēt šī aprēķina pamatotību. Pētījuma rezultāti nebija glaimojoši Ekonomikas Ministrijai – aprēķinos izmantojamās līmeņatzīmes neatbilst nozares realitātei un mākslīgi uzpūš nozares peļņu, radot ilūziju par pārkompensāciju. Ir jāuzteic pēdējo nedēļu attieksmes maiņa komunikācijā ar Ekonomikas Ministriju, kas vieš cerību, ka apkures sezonu varēsim pabeigt.

46 Comments

Comments are closed.